מאמרים
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  הכרה במחלות סרטניות אצל כבאים כמחלת מקצוע -תאונת עבודה - בביטוח לאומי

  הגדל

  לצערנו, מחלת הסרטן, לסוגיה השונים, בכלל האוכלוסייה ובאוכלוסיית הכבאים בפרט, איננה נדירה. עד השנים האחרונות כבאים שלקו בסרטן לא הוכרו כנפגעי עבודה. בשנים האחרונות, בעקבות פעילות מרוכזת של משרד מרקמן את טומשין בתחום זה מול המוסד לביטוח לאומי, בתי הדין לעבודה ומשרד הבריאות – מגמה זו השתנתה באופן קיצוני.


  כיום, לאחר סיום הליכים שנקט משרד מרקמן את טומשין בעשרות מקרים של כבאים חולי סרטן – הוכרו מרבית הכבאים האמורים (ובמקרים בהם נפטרו כבאים – הוכרו אלמנותיהם) כנפגעי תאונות עבודה. מקרים רבים נוספים נמצאים עדיין בשלבים שונים של דיונים בביטוח הלאומי או בבתי הדין.


  חשיבות ההכרה במחלת סרטן כתאונת עבודה היא רבה מאוד ונוגעת למספר מישורים:


  א. בתקופה בה המחלה פעילה – זכאי החולה לקצבה חודשית, לפי 100% נכות – מדובר בקצבה בגובה 75% משכרו ברוטו של החולה. כלומר כבאי ששכרו הכולל (כולל משמרות, שעות נוספות וכו'), עומד לדוגמא על 20,000 ₪ ברוטו - יקבל קצבה חודשית של 15,000 ₪ נטו לכל התקופה. קצבה זו פטורה ממס היא משולמת בנוסף לשכרו של העובד, אם הוא מוסיף לעבוד או בנוסף לפנסיה החודשית שלו – אם הוא בפנסיה.


  ב. לאחר החלמה – במרבית המקרים, אף לאחר החלמה ממחלת הסרטן, נותרת נכות צמיתה לעובד, שיכולה להתבטא בשל מצבו הנפשי עקב המחלה, חולשה פיסית, כריתת איבר או חלקו, או ירידה בתפקוד זה או אחר. במקרים כאלה – זכאי העובד לתגמול בהתאם לנכות שתיקבע, תגמול שעשוי לעמוד על אלפי ₪ בחודש.


  ג. במקרה של פטירה חס וחלילה -  במקרה כזה תהא זכאית אלמנת עובד לקצבה חודשית בגובה של כ- 45% משכרו הכולל של בעלה טרם מחלתו. כלומר, אם עובד שנפטר הרוויח 20,000 ₪ ברוטו בטרם מחלתו, תקבל אלמנתו 9,000 ₪ לחודש, נטו, זאת בנוסף לפנסיה שתקבל כאלמנתו.


  ד. טיפול רפואי – לעתים מחלת הסרטן גוררת צורך בטיפול תרופתי שאינו בסל הבריאות. טיפול זה עלול להגיע לאלפי ₪ בחודש. במידה שהמחלה מוכרת כתאונה עבודה – מממן המוסד לביטוח לאומי – עלויות אלה.
  המועד להגיש התביעה


  חשוב לציין כי עובד או אלמנת עובד צריכים להגיש התביעה בתוך שנה מקרות המחלה, אולם ניתן להגיש התביעה אף שנים ואפילו עשרות שנים לאחר המקרה, אבל המוסד לביטוח לאומי – לא ישלם תגמולים לעבר – אלא רק לשנה אחת. כלומר אדם שלקה במחלה, לדוגמא, בשנת 2006 ויגיש תביעתו רק ב- 2011 – תביעתו תטופל כרגיל, אולם אם יזכה בתביעה – יקבל תגמולים רק החל מ- 2010 (שנה לפני יום הגשת התביעה). התגמולים לעתיד לא ייפגעו – וימשיכו להשתלם, אולם תגמול רטרואקטיבי – יהיה רק על שנה אחת לעבר.
  מחלת סרטן שהתפרצה במהלך הפנסיה


  בניגוד למחלות אחרות, למחלת הסרטן יש זמן חביון ממושך לעתים. כלומר – אדם שנחשף לחומרים שונים עלול ללקות בסרטן גם שנים לאחר החשיפה. ולכן, גם פנסיונר שלקה בסרטן בהיותו בפנסיה – יוכל לתבוע הכרה במחלה כתאונת עבודה. במקרה שתביעתו תוכר – הוא יהיה זכאי לתגמול חודשי בשיעור 75% ממשכורתו האחרונה בטרם פרישה,  ממשכורתו האחרונה בטרם פרישה, זאת בנוסף לתשלום הפנסיה אותו הוא מוסיף לקבל.


  השנה, בעקבות התמורות בתחום הוציא משרד הבריאות הודעה, בפעם הראשונה, לפיה מקצוע הכבאות מוכר כמקצוע שיש בו סכנה מוגברת ללקות בסרטן. קביעה רשמית זו – מהווה פריצת דרך משמעותית במאבק שלנו בשם הכבאים.


  לפיכך, הכי חשוב, שכולם יהיו בריאות ולא יחלו, ושחולים יבריאו במהרה. עם זאת, במקרה של מחלת סרטן – אצל כבאי – קיימת חשיבות עליונה לבחון פנייה למוסד לביטוח לאומי – להכרה במחלה זו כתאונת עבודה.

   

  לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד ללא התחייבות, נשמח לעמוד לרשותכם בטלפון שמספרו 08-9393100 או באמצעות מערכת הפניות המקוונת באתר. 

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד