מאמרים
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  הכרה בסוכרת כתאונת עבודה

  הגדל

  האם אירועים קיצוניים יכולים להוביל להתפרצות מחלות? לעיתים התשובה לכך חיובית, אך יחד עם זאת, כמובן שלא כל אירוע קיצוני יכול להוביל להתפרצות מחלה. מהו אפוא אירוע קיצוני? כיצד ניתן להוכיח קשר בין האירוע הקיצוני לבין התפרצות המחלה? אחת המחלות הזוכה להתייחסות נרחבת בהקשר זה, בהיבט המשפטי, היא מחלת הסוכרת.


  מהו הקשר בין סוכרת לבין לחץ?

  סוכרת היא מחלה מטבולית המתאפיינת ברמות גבוהות של סוכר בדם, ונוצרת כתוצאה מהפרעה בהפרשת האינסולין, הפרעה בפעילות האינסולין - או כתולדה של שני המקרים. במרבית המקרים, הסיבות העיקריות להתפרצות סוכרת מסוג 2 הן השמנה, הנובעת מצריכה מוגברת של מזון, מיעוט בפעילות גופנית ונטייה גנטית. לצד הגורמים הפיזיים, מחקרים הוכיחו כי מצבי לחץ משפיעים על גופנו ועל התנהגותנו. כאשר הגוף מרגיש איום קיומי מיידי, הוא מתחיל להפריש הורמונים הדומים לאדרנלין – ואז הכבד משחרר כמות גדולה של גלוקוזה כאספקה נוספת הדרושה לשרירים עבור מאמץ גופני. אצל אנשים מסוימים, חלקם בעלי נטייה גנטית מולדת, קורה מצב זהה במצבי לחץ נפשי, בהם הגוף עלול לייצר אצלם רמות גבוהות של גלוקוז בדם ולהוביל לתחילתה של סוכרת.

  מהי עמדת האגודה הישראלית לסוכרת בנושא הקשר בין סוכרת לבין לחץ?

  אנשים שונים מגיבים בדרכים שונות לאירועים שונים. ישנן מחלות שניתן לכמת את הגורמים להתפרצותן ולהחליט בהיבט המשפטי האם קיים קשר בין האירוע לבין המחלה. בשנת 1996 ניסחה האגודה הישראלית לסוכרת מסמך המציג את הקשר בין לחץ לבין סוכרת, תוך התייחסות למצבי לחץ, כמאיצי התפתחות סוכרת מסוג 2. 

  האסכולה השלטת כיום מתייחסת לסוכרת כמחלה העשויה להתפרץ כתוצאה מאירוע טראומתי וחריג בחיים, שניתן לקשור אותו למקום העבודה. ההגדרה המשפטית מתייחסת לאירוע חריג שהתקיים בסמיכות להתפרצות המחלה, בתקופת זמן שלא עולה על שלושה חודשים. ככל שעובר הזמן מהסמיכות לאירוע, הולכת ומתפוגגת הסבירות לקשר ביניהם.

  מה נחשב אירוע חריג בעבודה העלול להביא להתפרצות סוכרת?

  ההגדרה של אירוע חריג מתייחס לאירוע מכונן ונקודתי שניתן לשים עליו את האצבע ברצף הזמן, אירוע שאחריו התפרצה המחלה תוך זמן סביר. לדוגמא, חייל ששרת בלבנון, ומספר שבועות אחרי פעילות מבצעית התגלתה אצלו סוכרת, או שוטר שנכנס לדירה בוערת וקיבל קריאה על ילדה לכודה בתוכה, חזר אל תוך האש, כדי לחפש את הילדה - וחש לאחר האירוע מתח מיידי בחייו, שהוביל להתפרצות הסוכרת. 

  אירועים אלה מתייחסים, כאמור, למצב חריג, שניתן למקם אותו על ציר הזמן, ולקשור אותו סיבתית להתפרצות מחלת הסוכרת. סיבה נוספת היא תאונת עבודה: לדוגמא, עובד נפצע במהלך עבודתו ובמהלך תהליך השיקום, התפרצה אצלו סוכרת: גם כאן הסוכרת תוכר במסגרת הנכות של תאונת העבודה. 

  זכויות מול הביטוח: למה זכאים?

  לאחר שהוכח קשר ישיר בין האירוע החריג, לבין התפרצות הסוכרת, הביטוח הלאומי עשוי להעניק אחוזי נכות בהתאם למצבו של האדם; נכות של 5% עבור אלה שאינם זקוקים לטיפול תרופתי וצריכים להקפיד על תזונה נכונה ומאוזנת; נכות של 20%, עבור אלה הזקוקים לנטילת אינסולין על בסיס קבוע; ונכות של 100% עבור הסובלים מסיבוכים קשים של מחלת הסוכרת.

  סיוע נוסף מצידו של הביטוח הלאומי, לו זכאים חולי הסוכרת המוכרים כנפגעי עבודה, הינו מענק כספי חד פעמי (לבעלי 9-19% נכות) ומענק קצבה לכל החיים, המשתנה בהתאם לשכר של הנפגע ערב מחלתו - ובהתאם לאחוזי הנכות (בד"כ 20% נכות ומעלה).

  במקביל למענק הכספי, ישנה זכאות לשיקום מקצועי, אותו מממן הביטוח הלאומי, או משרד הביטחון, המיועד ללימודי מקצוע חדש, התואם את המצב הבריאותי של האדם. כמו כן, באחוזי נכות גבוהים, זכאי האדם לקבל פטור ממס הכנסה, במשכורת של עד 50 אלף שקל בחודש. הוכחת הקשר בין מצבי לחץ וסוכרת היא בדרך כלל לא פשוטה ומומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע בתחום. 

  הכותב, עו"ד ליאור טומשין, מתמחה בנזקי גוף במשרד "מרקמן טומשין" והרצה בנושא בכנס הבריאות של א.י.ל - אגודה ישראלית לסוכרת 
  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד