םסיקות
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  בעקבות עתירה שהגיש משרד מרקמן את טומשין לבג"צ נכי עבודה שסובלים מפריצת דיסק יהיו זכאים לקבל תגמול הן עבור הנכות האורטופדית והן עבור הנכות הנוירולוגית

  בהחלטה תקדימית קבע ביהמ"ש העליון כי אדם הסובל מפריצת דיסק בגבו והפגיעה הוכרה כתאונת עבודה, יהיה זכאי לתגמול כספי הן עבור נכותו הנוירולוגית והן עבור נכותו האורטופדית.

   

  פריצת דיסק יכולה לגרום גם לפגיעה אורטופדית, הבאה לביטוי בפגיעה בגב, ויכולה, בו-זמנית, לגרום לפגיעה נוירולוגית הבאה לידי ביטוי בהפחתה בתחושה ובתחושת "נימול" בגפיים. עד היום, אם היה מוכר אדם כמי שנפגע בגבו בעבודה, קמה לו זכאות כי נכותו תקבע רק על אחת מהפגימות הללו ולא על שתיהן במצטבר. בסיסה של קביעה זו נעוץ בתקנה בת עשרות שנים בתקנות הביטוח הלאומי ובפסיקות בית הדין הארצי לעבודה ובג"צ שאישרו הלכה זו. אלא שכעת קבע ביהמ"ש כי הלכה זו בטלה ונכה עבודה יוכל לקבל נכות הן עבור הנכות הנוירולוגית והן עבור הנכות האורטופדית.

   

  החלטת ביהמ"ש ניתנה בעקבות עתירה של נכה עבודה, שיוצג ע"י עוה"ד ניר גנאינסקי, ליאור טומשין וגלעד מרקמן, ממשרד עוה"ד מרקמן-טומשין, אשר סובל מפריצת דיסק הבאה לידי ביטוי בהגבלת תנועה בגבו ובחולשה ונזק לשוק רגלו השמאלית. והועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי סירבה לקבוע את נכותו עבור שתי הפגימות וקבעה כי הדין מתיר לה לקבוע את דרגת נכותו, וכפועל יוצא מכך את סכום התגמולים אותם יקבל, רק עבור פגימה אחת. הנכה ערער על החלטה זו לבית הדין לעבודה ולאחר שערעורו נדחה בבית הדין הארצי לעבודה הגיש עתירה לבג"צ ובה טען כי יש לשנות את ההלכה המשפטית כך שנכה יוכל לקבל נכות עבור שתי הפגימות גם יחד – אם אכן הוכח רפואית כי הוא סובל משתיהן כתוצאה מפריצת הדיסק.

   

  בית המשפט העליון ביקש מהמוסד לביטוח לאומי כי יתייעץ עם מומחים רפואיים על מנת שיחוו דעתם באשר לסוגיה זו. העותר, באמצעות משרד עוה"ד מרקמן-טומשין, הגיש חוות דעת של פרופ' ליברגל ופרופ' רכס מנהלי המחלקות האורטופדיות והנוירולוגיות בבית החולים הדסה עין-כרם ואלה הבהירו כי מבחינה רפואית מדובר בפגימות שונות לחלוטין ויש לקבוע נכות עבור שתי הפגיעות ולא רק עבור אחת. לאור חוות דעת זו הסכים המוסד לביטוח לאומי כי ההגבלה הקיימת היום הינה "טעות מהותית" ואכן יש צורך לשנות את המצב הקיים. 

   

  בית המשפט קבע בהחלטתו כי מעתה והלאה ניתן יהיה לקבוע נכות עבור שתי הפגימות מבלי להגביל את שיעור הנכות רק באשר לפגימה אחת. בנוסף, התייחס ביהמ"ש לתחולת הלכה זו לגבי נכים מהעבודה, שפגיעתם מהעבודה הינה פריצת דיסק, אך קיבלו תגמול כספי רק עבור אחת הנכויות שכן זו ההלכה שנהגה עד היום. ביהמ"ש קבע שבמקרה שכזה ניתן יהיה לפנות למוסד לביטוח לאומי ולבקש שינוי דרגת הנכות בהתבסס על ההלכה. דבר זה יכול להקנות לנכים אלה תגמול כספי נוסף מהמוסד לביטוח לאומי. "מבוטח אשר קיבל נכות רק עבור פגיעה אורטופדית או נוירולוגית, למרות שהוא סובל משתי פגיעות אלה, יוכל להגיש בקשה להחמרת מצב – אף אם מצבו הרפואי לא השתנה – וזאת בהתבסס על שינוי ההלכה. אם אכן למבוטח זה ישנן שתי פגיעות, אך, כתוצאה מהתקנה, הוא לא קיבל את המגיע לו בדין תוכל הועדה הרפואית לתקן המעוות", קבעה נשיאת ביהמ"ש העליון דורית בייניש כאשר אל פסק דינה הצטרפו השופטים גרוניס ופוגלמן.

   

  כמו כן, מעבר להגדלת הפיצוי הכספי במקרים מעין אלו, בתביעות כנגד המוסד לביטוח הלאומי, הרי שלהחלטה תקדימית זו תהא השלכה ישירה על כל התביעות העוסקות בפיצויים של נזקי גוף ובתוך כך, תביעות כנגד חברות ביטוח בתאונות דרכים, תאונות אישיות, פנסיה רפואית וכיוב'.

   

   

  פסק הדין בבג"צ 1634/09 בן ציון פנקס נ' בית הדין הארצי.

  דוגמאות להצלחות נוספות של המשרד

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  עבור לתוכן העמוד