מן העיתונות
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  בזכות התנגדות של עו"ד גלעד מרקמן, הוועדה המחוזית דחתה תוכנית שקידמה עיריית רחובות לבניית יחידות דיור בשטח שיועד לבניית מחלף

  16/01/2012

  ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית מרכז לתכנון ובנייה, דחתה תוכנית שקידמה עיריית רחובות לבנייה של 746 דירות בדרום-מזרח העיר. אחת הסיבות לדחייתה במתכונת שהוגשה היא הגילוי כי השכונה החדשה תוכננה על מחלף שמתכננת מעצ. בעקבות דחיית התוכנית תידרש עיריית רחובות לבצע שינויים מהותיים לצורך קידומה מחדש.

   

  הקרקע שעליה חלה התוכנית נמצאת בסמוך לשכונות שרונה והיובל בדרום מזרח רחובות, והיא תוכננה על שטח חקלאי שנמצא בין כביש 40 לדרך מנחם בגין. הקרקע משתרעת על שטח של 164 דונם.

   

  מאז שהעירייה החלה בקידום התוכנית, ב-2007, הוגשו לה התנגדויות רבות על ידי תושבי השכונות הסמוכות, שאותם מייצג עו"ד גלעד מרקמן. התושבים טענו, בין היתר, כי קרקעות בשטח של כ-33 דונם צורפו לתוכנית, אף שיועדו למחלף עתידי במפגש הכבישים 40 ו-423. כמו כן, הם טענו כי השכונה תוכננה ללא שטחי ציבור לטובת השכונה החדשה, וכי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רחובות הסתמכה לצורך כך על השכונות הקיימות. "בדרך הזו הגדילה עיריית רחובות באופן משמעותי את אחוזי הבנייה המותרים", טען מרקמן.

   

  ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית קיבלה את הטענות, וקבעה כי שטח המחלף שתוכנן ייגרע מהתוכנית ויכלול שטח ציבורי פתוח בתחום השכונה, שלא יפחת מ-23 דונם. כמו כן, קבעה הוועדה כי שינויים רבים בתוכנית, שעיקרם צמצום רצועת התכנון והמחלף המתוכנן, יתבצעו באישור המועצה הארצית לתכנון ובנייה, ובשיתוף משרד התחבורה.

   

  הוועדה גם שלחה את העירייה לשתף פעולה עם תושבי המקום. "הוועדה תשוב ותדון בתוכנית לאחר השלמת התיקונים הנדרשים", נכתב בהחלטה. "הוועדה סבורה כי הצעות העירייה, יזמת התוכנית, יועברו לנציגי ועד השכונה לעיון ולאפשרות תגובה. הוועדה מחליטה כי על יזמי התוכנית להעביר בתוך 14 יום לידי נציג ועד התושבים את החומרים המקצועיים כפי שהוצגו לוועדה". את המאבק הוביל עמוס חלפון, יו"ר פורום רחובות שלנו, שטען כי החלטת הוועדה להתנגדויות מלמדת כי "הוועדה המחוזית אינה חותמת גומי לכאורה של מאוויי הרשות המקומית, והיא פועלת במישור התכנוני ללא משוא פנים, מתוך ראייה מקצועית נכונה של טובת הציבור והגנה על נכסיו הציבוריים והפרטיים".

   

  מרקמן מעריך כי השינויים הנדרשים הם כה גדולים, עד שיידרש להפקיד את התוכנית מחדש להתנגדויות. "אין ספק שהתוצאה הסופית של אופי התוכנית החדשה תהיה מתחשבת הרבה יותר בצורכי התושבים. החלטת הוועדה מנעה אסון לדורות גם לשכונה שהיתה נבנית ללא שטחי ציבור, ללא גני ילדים שטחים פתוחים, וכן לכל תושבי העיר רחובות - מאחר שהשכונה תוכננה על חשבון שטח המחלף".

   

  מעיריית רחובות נמסר בתגובה: "מדובר בתוכנית שתחילתה ב-2004, להקמת ל-746 יחידות דיור למגורים, ואושרה בוועדה המקומית לפני כשבע שנים (אפריל 2005). מתוך ידיעה שתוכנית המתאר הארצית (התמ"א) ממילא דורשת את אותו השטח לתכנון מחלף עתידי, ביקשה העירייה לתת פתרון גם לבעלי הקרקעות ובו בזמן לנצל את שטח הקרקע לטובת פיתוח העיר, תוך עמידה בדרישות התמ"א. עמדת הוועדה מקובלת עלינו ונפעל בהתאם, אך למעשה כעת ייאלצו בעלי הקרקעות לקבל את המענה ביום מן הימים ממתכנני המחלף.

   

  "באשר לשטחי ציבור, הוועדה המקומית נתנה פתרון עבור בית ספר במתחם, בנוסף לגני הילדים, אך הוועדה המחוזית קבעה כי השטח לבית הספר אינו מספק, בשל הקרבה לכביש עם תכנון עתידי נוסף והוראות התמ"א. גם כאן מקבלת הוועדה את ההערות ותפעל בהתאם".

   

  לכתבה המקורית ליחצו כאן

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד