.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  מה הם הפיצויים המגיעים לנפגעי רשלנות רפואית?

  רשלנות רפואית היא מונח המתאר כל סטייה מרמת הזהירות הנדרשת מרופאים\צוותי סיוע רפואיים המעניקים טיפולים שונים. הרשלנות הרפואית מסתכמת בפגיעה ממשית בבריאותו של אדם כתוצאה מהתנהלות בלתי סבירה של הגורם הרפואי אשר טיפל בו. היא יכולה להתרחש בניתוחים, באבחונים מאוחרים ו\או שגויים, בעת הריון, במהלך הלידה ובעוד מקרים רבים נוספים. הנזקים הנגרמים כתוצאה מרשלנות רפואית עשויים להיות חמורים במיוחד. לכן, על פי רוב, גובה הפיצויים אשר נקבע לנפגעי הרשלנות הרפואית עשוי להיות גבוה מאוד. 


  תביעות בגין רשלנות רפואית מהוות למעשה תביעות נזיקין. בהקשר זה, חוק הנזיקין מגדיר 2 מרכיבים מרכזיים שאותם יש להוכיח בכדי לזכות בתביעת רשלנות רפואית:

  1.  הרופא\הצוות הרפואי התרשלו בביצוע תפקידם
  2.  קיים קשר סיבתי בין התרשלותו של הגורם הרפואי לבין הנזקים אשר נגרמו למטופל.

  חשוב לציין, כי חוק הנזיקין אינו מגדיר את אופי חישוב הפיצויים הנקבעים בעקבות רשלנות רפואית. לשם כך קיימת פסיקה אשר מגדירה את אופי חישובם על פי שיקולים מנחים מדויקים. ההיבט המרכזי והמשפיע ביותר על קביעת גובה הפיצויים, הוא הכוונה להשיב את רמת חייו של הנפגע אל קדמותם וכן לתת פיצוי על עוגמת הנפש שנגרמה למטופל. סכום הפיצויים, שבדרך כלל יהיה גבוה, אמור לכסות את כל הפגיעה הכלכלית במי שנפגעו כתוצאה מרשלנות רפואית.  


  חישוב פיצויים בגין רשלנות רפואית הוא לא בהכרח מדע מדויק. אף על פי שהוא מבוסס על ראשי נזקים כגון הפסדי שכר, הוצאות רפואיות, כאב וסבל, עוגמת נפש, הוצאות בגין צורך בסיעוד ועוד, עדיין יכולה להיות אי וודאות בקשר לעתידו של הנפגע בנוגע להיבטים שונים בחייו. בין אלה ניתן למנות:


  1. רמת השתכרות פוטנציאלית.
  2. תוחלת חיים.
  3. הערכה עתידית של היקף ההוצאות אשר יידרשו למטופל בגין נזקיו הרפואיים. 


  בבואו לקבל הכרעה בעניין, בית המשפט צריך לקחת בחשבון את כלל הממצאים והעדויות הקיימות אשר הובאו בפניו לדיון (למשל, אסמכתאות רפואיות וחוות דעת רפואית ומקצועית של מומחה אשר עשויות להעיד על מידת חומרתה של הרשלנות הרפואית).


  אילו שיקולים משפיעים על גובה הפיצויים במקרים של רשלנות רפואית?

  על מנת שיוכל להכריע בקביעת גובה הפיצויים בגין רשלנות רפואית, בית המשפט נדרש להתחשב במשתנים ושיקולים מרכזיים שונים, וביניהם:


  גילם של הנפגעים: ככל שהנפגע חווה רשלנות רפואית בגיל צעיר יותר, סכום הפיצויים שהוא עשוי לקבל יהיה גבוה יותר (הסיבה לכך היא משום שלאדם צעיר תהיה צפויה תוחלת חיים ארוכה יותר, משמע, סבל רב יותר מנזקי הרשלנות הרפואית). 


  מידת היקפה של הנכות שנגרמה: באופן עקרוני, ככל ששיעור גובה הנכות יהיה גבוה יותר, כך ייפסק לטובת התובע סכום פיצויים משמעותי יותר. שיעור הנכות נקבע ברמת אחוזים, וזאת בהתבסס על חוות דעת רפואיות של מומחים (בין אם מטעמו של התובע או כאלה אשר מונו על ידי בית המשפט).


  מצבם הרפואי הקודם של הנפגעים: במקרים בהם מטופל היה צפוי להגיע לבריאות שלמה אלמלא הרשלנות או היה בריא עוד בטרם הטיפול הרשלני גובה הפיצויים שייפסק עשוי להיות גבוה הרבה יותר מהפיצוי שיינתן לאדם שגם כך צפוי היה להיות חולה ופגוע ללא קשר לרשלנות הרפואית. 


  בסיכומו של עניין, גובה הפיצויים הנפסקים במקרים שונים של רשלנות רפואית, יהיו תלויים קודם כל בהוכחת קיומו של מחדל רפואי ובהוכחת הקשר הסיבתי שבין מחדל זה לבין נזק מסוים שנגרם למטופל. גובה הפיצויים עשוי להיות גבוה במיוחד (לעיתים גם עשוי להסתכם בסך של מיליוני שקלים) וזאת בכדי לכסות על כלל ההוצאות הנדרשות לצורך מחיה ולצורך המשך טיפולים רפואיים.


  למידע נוסף על פיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון-לחצו כאן.

  במשרד עורכי הדין "מרקמן את טומשין", אנחנו מטפלים בין היתר גם במקרים מורכבים במיוחד של רשלנות רפואית. אם חוויתם רשלנות רפואית ואינכם בטוחים כיצד לפעול, צרו עימנו קשר ואנו נדאג לסייע לכם למצות את מלוא זכויותיכם! 


  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד