.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  טיפ לחולי סרטן מאת עורך הדין ליאור טומשין

  18/06/2018 12:00
  הגדל

  הטיפ השבועי שלנו יעסוק היום כמובן בסוגית הזכויות שמגיעות לאנשים שהם, אני קורא לזה חולי סרטן, אחרים אומרים "פוגשי סרטן".

  קצבת נכות כללית וקצבת שירותים מיוחדים

  זכאות לקצבת נכות כללית יש לאדם שלקה במחלה סרטנית שקבעו לו דרגת נכות גבוהה, ועל פי רוב לפחות בהתחלה דרגת הנכות היא גבוהה, ושהשכר שלו מהעבודה הוא שכר נמוך. פחות מכ-5,500 ש"ח לחודש. מי שחולה בסרטן מקבל טיפולים, אבל השכר שלו עדיין גבוה יותר מכ-5,500 ש"ח, לא יהיה זכאי לקצבת נכות כללית, אבל בזמן הטיפולים הוא יוכל לקבל קצבה אחרת שנקראת "קצבת שירותים מיוחדים", לא לשכוח לבקש אותה.

  פטור ממס ההכנסה

  אנשים שהם כרגע בטיפולים עקב מחלה סרטנית יוכלו לקבל 100% נכות בזמן הטיפול הקריטי יותר או המשמעותי יותר, וכך יהיו פטורים מתשלום מס ההכנסה,

  חשוב מאוד לזכור שגם לאחר התקופה הראשונית (שניתנת על פי רוב כמעט באורח אוטומטי), ניתן לבקש ועדה רפואית שתקבע מה דרגת הנכות של הפונה, תוסיף אחד לשני את כל הבעיות הרפואיות, שכן לאנשים יש לפעמים מגוון של בעיות רפואיות, ואם דרגת הנכות המצטברת תהיה 90% ומעלה, ישנה זכאות לפטור ממס ההכנסה. הפטור הניתן במקרים אלו הוא פטור מתשלום מס הכנסה על הכנסה של עד כ-50,000 שקלים.

  מחלות מקצוע

  לא מעט מחלות סרטניות עשויות להיות מוכרות כמחלות מקצוע, כתאונות עבודה בביטוח לאומי, ואז בכל מקרה בכל גיל, גם אחרי גיל 67, בכל הכנסה, גם מי שממשיך לעבוד, ולקבל הכנסה גבוהה, זכאי לקבל תגמולים. סכומי התגמולים לרוב גבוהים למדי, מאלפי ₪ ועד עשרות אלפי ₪ בחודש. זאת כאמור במקרים בהם מחלה סרטנית מוכרת כפגיעה בעבודה.

  אנחנו יודעים שסרטן הריאות מוכר כפגיעה בעבודה וסרטן העור, ולעיתים גם עוד לא מעט מחלות סרטניות אחרות, כולל סרטן הוושט והלוע, סרטן כליות, סרטן שלפוחית השתן, לאחרונה גם סרטן השד, סרטן המוח, סרטנים לימפומות מסוימות, וזו כמובן רשימה חלקית ולא מלאה.

  חשוב מאוד לדעת, מי שחולה במחלה, והוכר כנפגע עבודה, יוכל לקבל גם קצבה מיוחדת מביטוח לאומי בנוסף, קצבה שמגיעה בעצמה עד כ-8,000 שקלים לחודש. במקרה המצער בו אדם נפטר מן המחלה, אלמנתו תוכל להגיש בקשה לקצבת תלויים. קצבת תלויים מחשובת כגובה כ-45% מהשכר שהרוויח בן הזוג בטרם חלה או בתקופה שהוא עבד.

  התביעות האלה הן ללא התיישנות, כלומר בכל שלב ניתן להגיש את התביעה, רק שהתגמולים על תקופות בעבר ניתנים על שנה אחת בלבד, ואילו התגמולים לעתיד הם לכל החיים. על כן חשוב וכדאי לכל מי שחלה במחלה, וגם מי שנותר לאחר מישהו שנפטר מהמחלה במקרים המצערים, לבדוק את הנושא, ולעולם לא מאוחר מדי לעשות כן, אך מוטב מוקדם ממאוחר.

  מי שיוכר כנפגע עבודה יזכה גם לטיפול תרופתי בחינם. כלומר גם אם מדובר בתרופה שהיא לא בסל התרופות, ניתן לקבל מימון מביטוח לאומי לאותן תרופות.

  ביטוחים

  מי שלקה במחלה סרטנית מומלץ כי יבצע בדיקה לגבי סוגי הביטוחים שיש לו. לאנשים רבים יש ביטוח שנקרא "ביטוח מחלות קשות". מבוטח בביטוח זה שלקה במחלה קשה דוגמת מחלה סרטנית זכאי לקבל מענק חד פעמי, בדרך כלל בסך מאות אלפי שקלים בגלל עצם הלקות במחלה.

  ביטוחים נפוצים הם: ביטוח "אובדן כושר העבודה" וביטוח סיעודי. במקרים מסוימים ביטוחים אלו יזכו את הלוקים במחלות סרטניות בקצבה חודשית, בנוסף לכל הקצבאות האחרות שמגיעות לך עקב המחלה.

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד