.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  גובה הפיצוי עבור כאב וסבל ועוגמת נפש בגין תאונת דרכים

  24/06/2018

  חוק פיצוי לנפגעי תאונות דרכים מאפשר למי אשר היה מעורב בתאונת דרכים ונפגע לקבל תשלומי פיצויים מחברות הביטוח. חישוב סכום הפיצויים אותם ניתן לתבוע מחברת הביטוח מבוסס על מספר רכיבים, אחד מהם מכונה-  סעיף "כאב וסבל ועוגמת נפש". על מנת לאפשר לכם להבין את הזכויות המגיעות לכם על פי חוק, נסביר במאמר זה את משמעותו של סעיף זה וכיצד הוא מגולם לכדי סכום כסף.

  את הפיצויים עבור סעיף "כאב וסבל ועוגמת נפש" עבור נפגע תאונת דרכים מחשבים על פי נוסחה המפורטת בתקנות הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים "חישוב פיצויים בשל נזק שאינו נזק ממון", התשל"ו-1976.

  סכום הפיצוי משתנה בהתאם לחומרת הפגיעה: בתאונה שבעקבותיה הנפגע נשאר נכה ונפגע פגיעה חמורה גובה הפיצוי שיקבע עשוי לעמוד של עשרות או אף מאות אלפי שקלים. אם, לעומת זאת, מדובר בפגיעה קלה יותר שלא הותירה נכות לנפגע, הסכום שיקבע יהיה ככל הנראה בסדר גודל של אלפי שקלים.

  המשתנים בחישוב פיצויים בגין כאב וסבל:

  1.       דרגת נכות שנקבעה כדי לחשב את סכום הפיצויים מתייחסים לאחוזי הנכות שנקבעו לנפגע לאחר התאונה. על פי החוק, הסכום המרבי שניתן לקבל על סעיף כאב וסבל בנכות הוא 170,000 ₪. החישוב הוא בהתאם לכך – אם נקבע נכות בשיעור 10%, הנפגע יהיה זכאי ל10% מ170,000, כלומר- 17,000 ₪.

  2.       גילו של התובע – אם התובע הוא מעל גיל 30 מקזזים מהסכום שנקבע עבור סעיף זה, 1% בגין כל שנה. לדוגמה, אם מדובר באדם בן 32, יקוזזו 2% מהסכום.

  3.       מספר ימי האשפוז של התובע – עבור כל יום אשפוז בגין פגיעה שנגרמה בתאונה יקבל הנפגע תשלום בסך 340 ₪ מחברת הביטוח.

   

  כאב וסבל אם הנפגע אינו נכה כתוצאה מהתאונה:

  במקרה ובעקבות התאונה לא נקבעה לנפגע דרגת נכות כלשהי, ניתן לתבוע בגין סעיף "כאב וסבל ועוגמת נפש" פיצוי בגובה של עד 10 אחוזים מסכום הפיצויים המרבי הקבוע בחוק (כלומר ניתן לתבוע סכום של עד- 17,000 ₪).  הסכום שיקבע בסיום הליך התביעה יושפע ממצבו הרפואי של הנפגע, מסמכים רפואיים רלוונטיים וכן במידה בה הפגיעה בתאונת הדרכים משבשת את תפקודו היומיומי של הנפגע.

   

  תביעת כאב וסבל במקרה של פטירת אדם בתאונה:

  במידה ואדם נפטר כתוצאה מתאונת דרכים, משפחתו יכולה לתבוע פיצויים מחברת הביטוח על בסיס סעיף "כאב וסבל". במקרה זה, משפחתו של הנפטר יכולה לקבל פיצוי של עד ל25% מהסכום המרבי בחוק, כלומר 42,500 ₪. כל זאת כאמור בנוגע לסעיף הרלוונטי בלבד וללא השלכה על זכאות שיש לבני המשפחה לפיצויים על בסיס סעיפים אחרים.

  כדאי לדעת

  מאחר וסעיף "כאב וסבל ועוגמת נפש" מושפע בצורה משמעותית ממצבו הרפואי של הנפגע ומן הטיפול הרפואי שניתן לו, במידה והייתם מעורבים בתאונת דרכים מומלץ להקדים ולפנות לטיפול רפואי בסמוך ככל הניתן לאירוע. כמו כן חשוב לדאוג שכל תלונה וכל בעיה רפואית יתועדו במסמכים הרפואיים. קיימים מקרים רבים שבהם נפגעי תאונה לא מדווחים על פגיעה מכיוון שהיא נראיתם להם שולית או חסרת חשיבות. למשל סחרחורות, צפצופי אוזניים או תחושת נימול ברגל, תלונות שעשויות להצביע על פגיעה בראש או בתחום האף אוזן גרון. הבעיה היא שללא בדיקה רפואית, הפגיעה לא תאובחן ואז לא ניתן יהיה לתבוע פיצוי בגינה.

  לסיכום

  הפיצויים הניתנים על בסיס סעיף "כאב וסבל ועוגמת נפש" לנפגע תאונת דרכים שונים מהותית מפיצויים הניתנים לנפגעים בנסיבות אחרות שכן גובה הסכום הוגבל על ידי המחוקק. מחד, סכום הפיצויים המקסימלי אינו גבוה מאוד, בהתחשב בפגיעה התפקודית הנגרמת בתאונות קשות, מאידך, סעיף זה מאפשר גם למי שלא נקבעה לו נכות בעקבות התאונה, לזכות בפיצויים בגובה של עד 17 אלף ₪.

  על מנת להבטיח כי תממשו את מלוא זכויות הפיצויים המגיעים לכם בעקבות תאונת דרכים, הן בגין סעיף "כאב וסבל ועוגמת נפש" והן בזכות סעיפים אחרים, מומלץ לפנות לעורך דין בעל ידע והתמחות בתחום תאונות הדרכים, אשר יוכל לכוון אתכם בביצוע הפעולות הנדרשות וכן לנהל את תיק התביעה באופן מיטבי.

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד