.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  פיצוי על פגיעת צליפת שוט עקב תאונות דרכים

  הגדל

  אחת הפציעות השכיחות בקרב נפגעי תאונות דרכים היא פציעת "צליפת שוט" (באנגלית: (Whiplash injury בצוואר. בשל שכיחותה של הפציעה ריכזנו במאמר זה מידע שימושי לגבי אופי הפציעה והסימפטומים האופייניים לה וכן נציג מידע בנוגע למשמעותה הפציעה בהתייחס לפיצויים להם זכאים נפגעי תאונות דרכים.  

  צליפת שוט:  סימפטומים וטיפול

  המונח "צליפת שוט" מתאר פציעה הנגרמת לצוואר בעקבות תנועה מהירה קדימה ואחורה, לרוב בעקבות הפעלה של כוחות תאוצה בעוצמה גבוהה. בהקשר לתאונות דרכים אחד התרחישים הנפוצים המוביל לפציעת צליפת שוט הינו: רכב נוסע במהירות ובולם בפתאומיות בגלל התנגשות ברכב אחר, בשל לחיצה פתאומית על הבלמים או מכל סיבה אחרת. בעת בלימה חזקה, פלג גופם העליון של הנהג או הנוסע ברכב נהדף לפנים ואז - נעצר על ידי חגורת הבטיחות ומוטח שוב, בעוצמה בחזרה למושב. כאשר הגוף נע קדימה ואחורה בעוצמה כה רבה, מופעל על הצוואר כוח שגורם נזק משמעותי לרקמות ולחוליות הצוואר.

  הסימפטומים האופייניים לפציעה של צליפת שוט הם: סחרחורת, כאב מתמשך בצוואר, בכתפיים ובגב. תוצר נלווה נפוץ לסימפטומים אלו הוא הגבלה על יכולת הנעת הצוואר לצדדים ומעלה ומטה.

  פציעות צליפות שוט מאובחנות ומטופלות על ידי רופא בתחום האורתופדיה. את אבחון הפציעה יבצע האורתופד לאחר תשאול הפצוע לגבי נסיבות הפציעה ולגבי הסימפטומים מהם הוא סובל ולאחר בדיקה במישוש של רקמות הצוואר ובדיקת טווח התנועה של הצוואר. במידת הצורך יפנה הרופא את הפצוע לביצוע צילום רנטגן או בדיקת CT, זאת על מנת לשלול אפשרות לפציעה אחרת הגורמת לסימפטומים.

  ברוב המקרים הטיפול בפציעת צליפת שוט מסתכם במנוחה, חבישת צווארון רפואי לתמיכה ובמידת הצורך נטילת תרופות אנטי-דלקתיות ומשככי כאבים וטיפול פיזיותרפיה. לצד הטיפול הקונבנציונלי ניתן לשלב טיפולים מתחום הרפואה האלטרנטיבית: דיקור סיני, שיאצו וכדומה. במקרים קשים יותר בהם הפציעה חמורה יותר, לעתים יידרש טיפול דרסטי יותר, בדמות הליך ניתוחי.

  זכאות לפיצויים בעקבות פציעת צליפת שוט

  החוק לפיצוי נפגעי תאונות דרכים קובע כי אדם אשר נפגע פגיעת גוף בתאונת דרכים יהיה זכאי לפיצויים מחברת הביטוח. בהקשר זה אין ספק כי פציעת צליפת שוט, במידה ואובחנה לאחר תאונת דרכים, יכולה לשמש בסיס להגשת תביעת פיצויים לחברת הביטוח. יתר על כן, בחישוב סכום הפיצויים לנפגע תאונת דרכים נלקחים בחשבון כמה פרמטרים אשר עשויים בהחלט להיות רלוונטיים לפציעת צליפת שוט: הפסד ימי עבודה, הוצאות על טיפולים רפואיים ואביזרים רפואיים ובמקרים חמורים גם קביעת דרגת נכות.

  המלצות וכללי אצבע חשובים למי שנפגע בצליפת שוט בתאונת דרכים:

  מי שנפגע בתאונת דרכים צריך לפנות מיד לאחר התאונה לחדר מיון או לקופת החולים לבדיקת רופא. בבדיקה יש לתאר בפירוט את כלל הכאבים והפגיעות ובכלל זה כמובן כל כאב או הגבלת תנועה בצוואר. גם אם מדובר בכאב שנראה שולי ומינורי, הקפידו למסור לרופא דיווח מלא ומפורט וכן לציין כי הייתם מעורבים בתאונת דרכים. נזק גופני שנגרם לכם ולא דיווחתם עליו בזמן אמת יהיה קשה יותר להוכחה בעת הגשת תביעת פיצויים לחברת הביטוח.

  שימו לב! בחלק מן המקרים אנשים חשו כאבים וגילו נזק שנגרם מהתאונה רק לאחר ימים או שבועות ממועד התאונה. בכל מקרה שאתם חשים החמרה או שינוי לרעה בהרגשה – פנו לרופא על מנת לבצע בדיקה מקיפה ומסודרת.

  מומלץ מאד לתעד ולשמור מסמכים המעידים על בדיקות ורישום רפואי, אבחונים וטיפולים שונים, וכל מה שבוצע עקב התאונה. חשוב גם לשמור ולתעד הוצאות שונות בעקבות הפציעה: הוצאות רפואיות, תרופות וכו'. תיעוד מפורט ומקיף יעזור לכם בתהליך התביעה, כאשר תרצו להוכיח שהנזק הרפואי נגרם לכם בעקבות התאונה.

  המלצה לסיום, כדאי לכם להתייעץ עם עורך דין מומחה ובעל ניסיון בתחום תאונות הדרכים, על מנת לוודא שאתם פועלים נכון ועושים את מה שניתן כדי למצות את זכויותיכם על פי החוק ולקבל את סכום הפיצויים המקסימלי המגיע לכם.

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד