.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  מה היא "נכות מוסבת"?

  נכות מוסבת, בהגדרתה, היא נכות המתפתחת עקב טיפול או התמודדות עם נכות קיימת, ועל כן היא קשורה בה בקשר רפואי בלתי אמצעי. תקנה מספר 9 לתקנות הנכים היא התקנה בחוק המאפשרת לקבוע זכאות לנכות מוסבת. עפ"י תקנה זו, אדם שנכותו הקיימת הוכרה ע"י וועדה רפואית רשמית של משרד הביטחון, יוכל לקבל הכרה בנכותו החדשה כאשר היא נובעת מנכותו הקיימת (ללא קשר אגב לתנאי השירות אשר הובילו לנכותו הקיימת). למעשה, תקנה מספר 9 מתייחסת לנכות הנגרמת באופן עקיף מהנכות הראשית (ההגדרה המדויקת כפי שהיא מופיעה בתקנה 9(א) לתקנות הנכים תש"ל -1969 היא כדלקמן:


  "פגימה אשר נובעת באופן בלתי אמצעי מהפגימה שהוכרה על ידי משרד הביטחון, וזאת גם אם הפגימה החדשה לא נבעה באופן בלתי אמצעי ממחלה, חבלה או החמרת מחלה שאירעו בזמן השירות".

  עפ"י קביעה של בתי המשפט, תקנה 9 היא חלק בלתי נפרד מן התקנות המסדירות את פעילותן של הוועדות הרפואיות במשרד הביטחון. וכיוון שכך, כל קשר נסיבתי בין הנכות הקיימת לנכות החדשה ייקבע על ידי הוועדות הרפואיות. במצב כזה, הקשר הנסיבתי מוגבל לקשר רפואי גרידא.


  דוגמאות שונות לנכויות מוסבות:

   

  -         חייל שבמהלך שירותו הצבאי לקה במחלה מסוימת אשר חייבה אותו להתחיל ליטול תרופות. בחלוף מספר שנים, אותן תרופות גרמו לחייל לנזקים אחרים. לפי תקנה מספר 9, אותם נזקים בהכרח יוכלו להיחשב ל"נכות מוסבת" שנגרמה לאותו אדם.

   

  -         חייל שנפצע בשירותו הצבאי בעמוד השדרה, ונכותו האורטופדית גורמת לו לנזקים נוירולוגים ולפגיעה באיברים אחרים בגוף.

   

  -         חייל שנפצע בעת מילוי תפקידו הצבאי באחד מקרסולי רגליו, ולאורך השנים מתפתחות אצלו נכויות נוספות, בין היתר, ברגלו השנייה ובגב.

   

  פרט לשלושת הדוגמאות הנ"ל, ישנה דוגמא נוספת ונפרדת של נכות אשר עשויה לנבוע מנכות קיימת. דוגמא זו מתייחסת לגרימתה של נכות נפשית. מבחינת החוק, מדובר כאן בתקנה נפרדת לחוק הנכים (תקנה 34), אשר קובעת כי דרגתה של הנכות הקבועה לצד הפגימה הגופנית כוללת בתוכה גם את הנכות הנפשית. בנקודה זו יש להוסיף, כי במידה והוועדה הרפואית מתרשמת כי הנכות הנפשית שנוצרה היא חריגה בעוצמתה, אז יש מקום לקבוע דרגת נכות נוספת עפ"י הפירוט שלהלן:

   

   

  (א)  תגובה נפשית שנובעת ישירות מהנכות הגופנית ומהווה תגובה חורגת מהרגיל מזו ההולמת את אותה פגימה; כושר תפקודי נפשי תקין (5% נכות).

   

  (ב)  תגובה נפשית שנובעת ישירות מהנכות הגופנית ומהווה תגובה חורגת מהרגיל מזו ההולמת את אותה פגימה; קיימת הגבלה קלה בכושר תיפקודי נפשי (10% נכות).

   

  (ג) תגובה נפשית שנובעת ישירות מהנכות הגופנית ומהווה תגובה חורגת מהרגיל מזו ההולמת את אותה פגימה; קיימת הגבלה בינונית בכושר התיפקודי הנפשי (20% נכות).

   

  (ד)  תגובה נפשית שנובעת ישירות מהנכות הגופנית ומהווה תגובה חורגת מהרגיל מזו ההולמת את אותה פגימה; קיימת הגבלה ניכרת בכושר התפקודי הנפשי - ייקבעו אחוזי נכות נפרדים בהתאם לסעיף 33ד, ה', ו' או ז'.

   

  (ה) נכות נפשית כתוצאה מפגיעה מוחית נקבעת בהתאם לסעיף 29(11).

   

   

  בהמשך לדיון בנושא הנכות המוסבת, תקנה 9(ב) לתקנות הנכים קובעת כי הוועדות הרפואיות של משרד הביטחון תהיינה רשאיות לדרוש אישור רפואי על מנת לדון בבקשתו של נכה לקבל נכות מוסבת:

   

  "לצורך דיון בבקשתו של נכה לפי תקנת משנה (א), רשאי יושב ראש וועדה רפואית לדרוש מנכה אישור רפואי מתאים".

   

  כהשלמה לכך, תקנה 9(ג) קובעת כי הוועדות הרפואיות תוכלנה לקבוע קשר נסיבתי חדש הקושר בין הנכות הקיימת לנכות החדשה בשונה מהקשר שנקבע בין הנכות הקיימת לשירותו הביטחוני של הנפגע. ניקח לדוגמא אדם שהוכר כנכה צה"ל בגין פגיעה ברגליים כתוצאה מפציעה בקשר סיבתי מלא (גרימה ישירה). שנים רבות לאחר שחרורו, הוא החל לסבול מבעיות בגב כתוצאה מנכותו הקיימת ברגליים. מבחינת התקנות בחוק, הוועדות הרפואיות יכולות לקבוע קשר סיבתי שונה, וכך למשל להכיר בקשר סיבתי חלקי בין הפגיעה ברגליים לבין הפגימה בגב (בגלל הגיל למשל).  

   

   

  אנחנו במשרד עורכי הדין "מרקמן את טומשין", דואגים בין היתר לסייע בייצוגם המשפטי של נפגעים ונפגעות יוצאי מערכת הביטחון, אשר מבקשים לתבוע את זכותם לקבל הכרה על נכות מוסבת עפ"י תקנה 9 לתקנות הנכים. מדובר לעיתים במקרים קשים ומורכבים מאוד, אך אנו יודעים כיצד לנהוג בהם באמות המידה הראויות ובמלוא המקצועיות הנדרשת.

  אם יש לכם עניין משפטי דומה שאתם מעוניינים לקבל בו סיוע, אל תהססו לפנות אלינו, וצרו עימנו קשר בהקדם. אנו נדאג לעמוד לצידכם לאורך כל הדרך – עד למיצוין המלא של זכויותיכם!

   

   

   

   

   

   

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד