.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  מקרים של רשלנות רפואית בבדיקת מוניטור עוברי

  המוניטור העוברי (Cardiotocography או CTG) הינו מכשיר אולטרא-סאונד ידני, שמטרתו היא לנטר אחר דפיקות ליבו של העובר ולעקוב אחר ציריה של אמו בעיקר בזמן הלידה. לעיתים יש צורך להשתמש במוניטור העוברי גם במהלך תקופת ההריון, וזאת רק במקרים בהם קיים חשד לבעיה אצל העובר. המוניטור העוברי עובד בצורה פשוטה ובלתי פולשנית, ומשום שהוא פועל בעזרת גלי קול ולא באמצעות קרינה, הוא אינו מהווה כל סכנה לעובר או לאם. כל התנהלות בלתי תקינה בניהול בדיקת המוניטור העוברי, עלולה לגרום לנזק ממשי לעובר ואף להוביל חלילה למותו. במקרים כאלה כמובן, יהיה מקום להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית.


  ברוב חדרי הלידה בארץ ובעולם, נהוג להשתמש במכשירי מוניטור עוברי (CTG) במטרה לבחון את דופק העובר ואת פעילות הצירים של אימו. ברוב המקרים, השימוש במוניטור העוברי נעשה במעמד הלידה. יחד עם זה, לעיתים נעשה בו שימוש גם במהלך ההריון כאשר קיים חשש למצבו של העובר (במקרים כגון תנועה מועטה של העובר או מעורבותה של האם בתאונת דרכים). 


  אילו ממצאים מציג המוניטור העוברי?

  התוצאות המתקבלות במוניטור העוברי מוצגות באמצעות דף נפלט אשר כולל שני גרפים מופרדים: גרף עליון וגרף תחתון. הגרף העליון מציג את נתוני דופק הלב של העובר, ואילו הגרף התחתון מתייחס לנתוני התדירות ומשך הצירים אצל האם. דף התוצאות זז בקצב של 1 ס"מ לדקה, כאשר בסיסו של כל מלבן בו מהווה 30 שניות, וגובהו של כל מלבן נחשב ל-5 פעימות בדקה. 


  קריאת ממצאים בגרף העליון: דופק עוברי תקין אמור לנוע בטווח שבין 120-160 פעימות בדקה. קצב הנמוך מ-120 פעימות נחשב לדופק איטי (בריקרדיה). קצב הגבוה יותר מ-160 פעימות ייחשב לדופק מהיר (טכיקרדיה). שני נתונים אלו יכולים לסייע בפענוח מצבו הבריאותי של העובר. דופק מהיר יכול בהכרח להעיד על בעיות של זיהום, חום או אנמיה (אצל האם ו\ואו אצל העובר). הדופק האיטי יכול להצביע על בעיה של אספקת חמצן או על הפרעות בהולכה בלב.


  קריאת ממצאים בגרף התחתון: בהתייחס לנתוני התדירות ומשך הזמן של הצירים, ניתן לזהות את קצב התקדמותה של הלידה ואת יעילות הצירים, ולבחון האם יש צורך לחזק אותם בעזרת תהליך של זירוז לידה. אם במהלך אינטרוואל של כל 10 דקות (במסגרת פרק זמן של 30 דקות סך הכול) מספר הצירים הממוצע עומד על 5 צירים, הדבר מעיד על פעילות תקינה של הרחם. במקרים בהם הממוצע הוא גדול מ-5 צירים, יש מקום לבחון האם קיימת האטה בקצב דפיקות הלב של העובר (הפעילות הטכיסיסטולית). 


  מה עשוי להיחשב כרשלנות רפואית בבדיקת המוניטור העוברי?

  ככלל, כל התנהלות בלתי סבירה אשר חורגת מן הסטנדרט הרפואי המקובל עשויה להיכלל תחת הגדרתה של רשלנות רפואית. ברוב המכריע של המקרים, ההתנהלות הרשלנית עלולה להוביל לפגיעה ממשית בבריאותו של האדם. 


  להלן דוגמאות לרשלנות רפואית פוטנציאלית הקשורות לבדיקת המוניטור העוברי:

  1. פענוח שגוי של תוצאות המתבצע על ידי מיילדת או רופא.
  2. אי ביצוע ו\או אי הפנייתה של האם ההרה לביצוע של בדיקת המוניטור העוברי.
  3. צוות רפואי המגיב מאוחר מדי לתוצאות אשר התקבלו במוניטור העוברי.
  4. מעקב אחר נתוני דופק הלב של עובר אחד בלבד במקרים של הריון מרובה עוברים.
  5. חוסר (חלקי או מלא) בנתונים שונים של גיליון הניטור.

  מצד אחד, בדיקת המוניטור העוברי הינה בדיקה קלה ופשוטה. מצד שני, כל התנהלות רשלנית במהלך ביצוע הבדיקה (או אי ביצועה כלל), עשויה להוות עילה ישירה להגשת תביעה על רשלנות רפואית.

  אם נמצא ונקבע ברמה הנסיבתית (בהסתמך על חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מומחה), כי אכן היה קשר ישיר בין התנהלות רפואית בלתי סבירה לבין כל נזק או חלילה מוות שנגרמו לעובר, ייפסקו לטובת התובעים בעניין גובה פיצויים גבוה במיוחד (לעיתים בסכומים של מיליוני שקלים). 

  למידע נוסף על הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית-לחץ כאן.

  חושדים כי בדיקת המוניטור העוברי הייתה רשלנית?


  אנו במשרד עורכי הדין "מרקמן את טומשין", מסייעים לנפגעים ולנפגעות כתוצאה מרשלנות רפואית להילחם על מיצוי זכויות מלא. מקרים של רשלנות רפואית במעקב הריון ובמהלך הלידה הם מורכבים במיוחד,ויש המון פרטים ודקויות שיש לעמוד עליהם. צוות המשפטנים המומחים והמנוסים שלנו ידאג לספק עבורכם את כל הייעוץ והליווי המקצועי שאתם צריכים, ולא יעצור עד שהצדק בעניינכם ייעשה!


  ליצירת קשר ולקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות – לחצו כאן


  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד