.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  רשלנות רפואית הקשורה במחלות SMA

  מחלותSMA (Spinal Muscular Atrophies או בעברית: 'מחלות ניוון שרירים שדרתי'), הן מחלות הנכללות בקבוצה של מחלות גנטיות הגורמות לפגיעה במערכת העצבים. שכיחותן של מחלות ה-SMA היא נדירה יחסית, והיא עומדת על אחת ל-8000 לידות בממוצע. מחלות אלה נובעות מפגם גנטי אשר מועבר בתורשה. מוטציות הקיימות בגן המכונה SMN1 עשויות לגרום לפגיעה בתאי העצב המוטוריים בקרן הקדמית של חוט השדרה. מוטציות הקיימות בגן שנקרא SMN2 יגרמו לפגיעה פחותה יותר בתאי העצב. מחלות SMA ניתנות לאבחון מוקדם באמצעות בדיקות ייעודיות. כל התנהלות רפואית בלתי תקינה בעת ביצוע הבדיקות הללו, עשוי להיחשב לרשלנות רפואית.


  מחלות ניוון שרירים שדרתי (Spinal Muscular Atrophies או בקיצור SMA), הן מחלות הגורמות להפרעות גנטיות והן עוברות בתורשה אוטומזלית נסגנית (Autosomal recessive) או אוטומזלית שולטנית (Dominant). בין התסמינים השונים של מחלות אלה ניתן למנות בין היתר קשיים בנשימה, קשיים בבליעה ובאכילה, מצב של טונוס שרירים ירוד, חולשת שרירים שרק הולכת ומתגברת ועוד. 


  תסמיני מחלות ניוון השרירים השדרתי יהיו תלויים בסוג המחלה ובמידת חומרתה:


  1. סוג ראשון של מחלות SMA: תסמיני המחלות מופיעים בחצי שנה הראשונה לחיים (מתאפיינת במצב של חולשת שרירים ורפיון). רוב החולים בסוג הראשון של המחלה נפטרים עד גיל שנתיים.
  2. סוג שני של מחלות SMA: מחלות המתפרצות בגיל 6 חודשים ועד שנה. חולים הסובלים מהסוג השני אינם מסוגלים ללכת, ורובם מצליחים לחיות עד לגיל 20.
  3. סוג שלישי של מחלות SMA: את הסוג השלישי ניתן לחלק לשתי תתי קבוצות נוספות: 3a (חמורה יותר) ו-3b(חמורה פחות). תת הקבוצה נקבעת בהתאם לגיל בו מתפרצת המחלה, שזה יכול להיות לפני גיל 3 או אחריו. חולים הסובלים מהתפרצות של המחלה לאחר גיל 3, יהיו מסוגלים ללכת כאשר יגיעו לשנות העשרים לחייהם. יש לציין כי תוחלת החיים בסוג השלישי זהה לזו של אוכלוסייה בריאה.
  4. סוג רביעי של מחלות SMA: הסוג הרביעי נחשב לרמה הקלה ביותר של מחלות ה-SMA. היא עשויה להתפרץ בשנות ה-30 לחיים ותסמיניה יבואו לידי ביטוי במידת חומרה הפחותה ביותר. בדומה לסוג השלישי, גם לסוג הרביעי לא קיימת השפעה על תוחלת החיים.

  מחלות SMA הינן מחלות חשוכות מרפא. לכן, קיימת חשיבות עליונה לגלות אותן בשלבים הכי מוקדמים שניתן. בדיקת EMG (אלקטרומיוגרפיה) תוכל לסייע בתהליך האבחון, וזאת באמצעות בחינה ותיעוד של הפעילות החשמלית בשרירים. על פי תוצאות הבדיקה המתקבלות, ניתן להחליט בין היתר על הפנייה לביצוע אבחון גנטי. בדיקת ה-EMG עשויה להיות מאוד לא נעימה עבור תינוקות, ולכן הם בדרך כלל מופנים ישירות לביצוע האבחון הגנטי. 


  מחלות SMA, כאמור, הן מחלות בלתי ניתנות לריפוי. יחד עם זה, ניתן להעניק טיפולי תמיכה שונים אשר נועדו להקל על סבלם של המטופלים:

  1. טיפולים נשימתיים
  2. טיפולי אורטופדיה ייעודיים
  3. טיפולים פיזיותרפיים
  4. טיפולי ריפוי בעיסוק
  5. טיפולים תזונתיים
  6. מתן תרופות שיכולות לעכב את התפתחותן של המחלות

  הקשר בין מחלות SMA להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית

  במקרים מסוימים, עשויה להתעורר עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית אשר מתקשרת להתפתחותן של מחלות ה-SMA:

  1. רשלנות רפואית באבחון: אבחון אשר התבצע בצורה שגויה או כזה שנעשה בשלב מאוחר של המחלה.
  2. רשלנות רפואית בביצוע מעקב גנטי: התנהלות רשלנית במהלך המעקב הגנטי אחר בני הזוג (למשל, היעדר התייחסות לכך שאחד מבני הזוג הוא נשא של מחלת SMA מסוימת).
  3. רשלנות רפואית במהלך הטיפול: נזק הנגרם למטופל כתוצאה מטיפול לקוי (כמו מתן תרופות שאינן מתאימות למחלה).

  במקרים בהם קיים חשד לאבחון וטיפול רשלני במחלת ה-SMA, מומלץ לפנות באופן מיידי אל עורך דין מומחה אשר מטפל במקרים שונים ומורכבים של רשלנות רפואית. בהמשך, בהסתמך על חוות דעת רפואית של מומחה ועל סמך מסמכים ותיעודים רפואיים רלוונטיים, יהיה ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית.


  אם יוכח קשר סיבתי בין תפקוד רשלני של הגורם הרפואי לבין נזק ישיר אשר נגרם לתובע, עשויים להיפסק לטובת האחרון סכומי פיצויים גבוהים במיוחד (קביעתם תיעשה בהתאם למידת ולחומרת הנזק הנגרם). המטרה המרכזית של הפיצויים היא לכסות את כל ההוצאות הרפואיות של המטופל, ולפצותו על כל פגיעה ביכולתו להתקיים באופן עצמאי. בנוסף מטרת הפיצוי הנה לתת ביטוי לעוגמת הנפש שנגרמה לתובע או לקרוביו בעקבות הצורך להתמודד עם היקף התחלואה הנוראית.

  למידע נוסף על פיצויים בגין רשלנות רפואית לחצו כאן.


  בחלק גדול ממקרי הרשלנות הרפואית, לא ניתן לצערנו להשיב את הגלגל לאחור. יחד עם זה, כן ניתן לדאוג לכך כי זכויותיהם המשפטיות של נפגעי הרשלנות הרפואית – ימוצו במלואן. 


  משרד עורכי הדין "מרקמן את טומשין", המטפל בין היתר במקרים סבוכים ומורכבים של רשלנות רפואית, יוכל להעניק לכם ייעוץ משפטי מקצועי וללוות אתכם עד למיצוי מלא של זכויותיכם – על פי חוק. 


  הינכם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני – ללא כל התחייבות! 


  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד