.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  רשלנות רפואית במקרים של ספינה ביפידה

  ספינה ביפידה הוא מונח כולל המתייחס למומים התפתחותיים בעמוד השדרה. מומים אלו מתפתחים בשלבים מוקדמים של ההריון (בדרך כלל מהחודש הראשון), והם ניתנים לגילוי מוקדם. במקרים בהם הספינה ביפידה אינה מאובחנת או שנעשית טעות בניסיון לאבחנה, ייתכן ויהיה מקום להגשת תובענה בגין רשלנות רפואית.


  ספינה ביפידה (או שדרה שסועה), הינה פגם או מום מולדים המתבטאים בפגיעה של לפחות חוליה אחת בעמוד השדרה. פגיעה זו עשויה להוביל לבעיות מוטוריות חמורות באיברים שונים. לעיתים היא אף עלולה לגרום לחוסר יכולת לשלוט בסוגרים. ספינה ביפידה יכולה לגרום למחלה אשר נקראת 'הידרוצפלוס'. מחלת ההידרוצפלוס היא מצב שבו לא מתבצעים ניקוזי נוזלים עודפים מאזורי חוט השדרה והמוח. בכדי להתמודד עם הבעיה הזו, יש צורך בהתקנת צינור מיוחד המסייע בניקוזם של הנוזלים העודפים (ברוב המקרים הניקוז יתבצע דרך חלל הבטן).


  ממה נגרמת הספינה ביפידה וכיצד ניתן לטפל בה?

  הגורם המשמעותי ביותר אשר גורם לספינה ביפידה הוא מחסור בחומצה פולית אצל האם. למרבה הצער, מדובר בפגם שלא ניתן לרפאו. יחד עם זה, מה שכן ניתן לעשות, זה לייצר מניעה. על פי המלצתו של משרד הבריאות, בכדי למנוע מצב של חוסר בחומצה פולית בעת ההריון, כל אישה הנמצאת בגיל הפריון צריכה ליטול תוספים של חומצה פולית (ההמלצה היא להתחיל בצריכת החומצה הפולית עד 3 חודשים לפני הכניסה להריון).


  חשוב לציין, כי במקרים מסוימים ניתן לבצע ניתוח ייעודי שמטרתו הוא לתקן את פגם הספינה ביפידה שנוצר אצל העובר. יחד עם זה, מדובר בפרוצדורה רפואית הכרוכה בסיכון מסוים והיא אינה יעילה במאת האחוזים.


  רשלנות רפואית באבחון מומים מולדים של ספינה ביפידה

  את הספינה ביפידה ניתן לאתר בשלב מוקדם של ההריון, וזאת באמצעות בדיקת אולטרא-סאונד פשוטה ושגרתית. מקרים שבהם לא מתבצעת הפנייה לביצוע בדיקת האולטרא-סאונד הנדרשת או מקרים אחרים בהם מתבצע אבחון שגוי של הספינה ביפידה, יהיו עלולים להיחשב לרשלנות רפואית.


  דוגמא אחרת אשר עלולה גם היא להוות רשלנות רפואית, היא אי יידועה של האישה בנוגע להמלצת משרד הבריאות כי מוטב לה לצרוך חומצה פולית בטרם כניסתה להריון. מומי הספינה ביפידה קשורים גם לרמות נמוכות או למחסור בוויטמין B12. בהקשר זה, אם קיים חשד לרמת B12 נמוכה, הרופא המטפל צריך לדאוג להפנייתה של האישה ההרה לביצוע בדיקות מיוחדות המעריכות את כמות הוויטמין בדמה. אם לא ידאג לעשות כן, הדבר עלול להוות עילה להגשתה של תביעה בגין רשלנות רפואית.


  על מנת להוכיח כי אבחון הספינה ביפידה היה רשלני, ההורים צריכים להציג את טענותיהם תוך הסתמכות על חוות דעת רפואית ומקצועית של מומחה, וזאת לצד הצגתן של אסמכתאות רפואיות רלוונטיות.


  בבואו לבחון כל מקרה לגופו, בית המשפט נשען על ראיות ועדויות שונות, לוקח בחשבון את חוות הדעת הרפואית והמקצועית של המומחה ואת כלל התיעודים הרפואיים הרלוונטיים, ולבסוף מציג את הכרעתו עפ"י  2 עקרונות מנחים ומרכזיים:

  • מבחן 'הרופא הסביר': מחובתו של כל רופא לפעול בהתאם לסטנדרטים המקובלים בתחומו. במקרה זה, ביהמ"ש מבקש לקבוע האם הרופא עמד בחובת הזהירות הנדרשת כלפי עובר הסובל ממום של ספינה ביפידה (לחוות הדעת הרפואית של המומחה קיימת השפעה רבה על קביעה הזו)

  • בחינת קשר נסיבתי: במידה וייקבע על ידי שופט כי הרופא פעל בצורה רשלנית, וכי התנהלותו הוביל ללידת תינוק עם מום של ספינה ביפידה, עשויים להיפסק לטובתם של התובעים סכומי פיצויים גבוהים במיוחד (בשל הנזק החמור, הסבל, עוגמת הנפש והצורך לכסות על כל הוצאה רפואית – בהווה ובעתיד).

  במשרד עורכי הדין "מרקמן את טומשין", אנחנו מטפלים במקרים רבים ומגוונים של רשלנות רפואית. אחד מסוגיה המורכבים ביותר הם המקרים בהם היא קורית בעת מעקב הריון או בלידה, שם קשה מאוד לזהות את התרחשותה ברגע האמת (או בכלל).


  פעמים רבות, עד כמה שזה יישמע מצער, נעשים ניסיונות טיוח של ההתנהלות הרשלנית על ידי המוסדות הרפואיים עצמם, כאשר המטרה היא כמובן להימנע מתביעה בגין רשלנות רפואית.

  צוות המשפטים המקצועי והמנוסה שלנו ידאג לסייע לכם למצות את זכויותיכם באופן מלא – בהתחייבות.

  אל תחכו לצדק – פנו אלינו עוד היום והשיגו אותו!


  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד