.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  תאונות ילדים

  מטבעם, ילדים הם סקרנים, אוהבים ללמוד, לגלות דברים חדשים, ובעיקר – ילדים הם אוכלוסיה פעלתנית במיוחד אשר נהנית ממשחק משותף לצד ילדים זאטוטים שכמותם. הנקודה האחרונה כמובן, תורמת להתפתחותם הקוגניטיבית וההתנהגותית של ילדים, אך גם מעלה באופן משמעותי את הסיכוי לתאונות אשר עלולות להיגרם להם. במאמר זה אנו נדון ונתמקד בהיבטים המשפטיים הנוגעים לתאונות ילדים.

   

  גם אם ננסה מאוד להימנע מהן, תאונות עלולות לקרות. על אחת כמה וכמה, כאשר מדובר בילדים הנעים המון במרחב, הסיכוי לגרימתה של תאונה פוטנציאלית – עולה. לאור זאת, חשוב שתהיה לילדים ערובה מסוימת אשר תוכל לכסותם במקרה של תאונה.

   

  עפ"י סעיף 6 (ד1) ב- 'חוק לימוד חובה, התש"ט – 1949', כל מי שזכאים לחינוך חינם (ילדים) יהיו מכוסים בביטוח ייעודי עבור מקרים של תאונות אישיות. הביטוח מיועד לילדים ולתלמידים מגילאי 3 (גן) ועד לבגירים בגיל 18 (בתי ספר על תיכוניים). הביטוח יסופק ע"י העירייה/הרשות המקומית שבהן הילדו/או הילדה לומדים, כאשר דמי הביטוח ישולמו ע"י הוריהם במסגרת התשלומים לגן או לבית הספר. גובהם של דמי הביטוח אגב, הוא נתון אשר נקבע בהנחיית שר החינוך (את הסכום המרבי לתשלומי הביטוח קובעת ועדת החינוך והתרבות של הכנסת, כאשר העיריותו/או הרשויות המקומיות השונות – אינן רשאיות לגבות סכום גבוה יותר ממה שקבעה הועדה).

   

  חברות הביטוח אשר מבטחות את הילדים, מחויבות להעביר לידי הוריהם לפחות עותק אחד של פוליסת הביטוח אשר כולל גם את טופס "הגילוי הנאות" המפרט את פרטיה המלאים (לרבות את סוגי הכיסויים הקיימים בה).

   

  ראשית, חברות הביטוח מעבירות את עותקי הפוליסות לעיריות/לרשויות המקומיות הרלוונטיות, והן מעבירות אותן אל מוסדות החינוך השונים (גנים, בתי-ספר יסודיים, בתיה"ס תיכוניים ו- על תיכוניים) אשר דואגים לחלק אותם להורי הילדים המבוטחים.

   

   

  מה נכלל בפוליסת התאונות לילדים?

   

  • זכאות לתבוע פיצויים במקרים של תאונות אישיות (נפילה במהלך ההפסקה, נפילה מגובה, נפילה במהלך שיעור ספורט או משחק כדורגל ועוד).
  • כיסוי ביטוחי בכל מקום (ולא רק עבור תאונות אשר התרחשו במוסדות חינוכיים).
  • פוליסת התאונות מכסה גם את הורי הילדים או את בני משפחתם אשר משתתפים (ללא תשלום) באירועים הקשורים למוסד החינוכי שבו הם לומדים.
  • הפוליסה מכסה את כלל מקרי התאונות האישיות במשך 24 שעות ביממה ו- 365 ימים בשנה.

  על אף האמור לעיל, פוליסת התאונות אינה רלוונטית למשל למקרים כמו תאונות דרכים ופעולות איבה ומלחמה. במקרים הנ"ל אגב, הפיצויים יוענקו עפ"י ההנחיות המחייבות אשר מופיעות בחוקים הבאים:

   

  ·         'חוק הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים, התשל"ה – 1975'.

  ·         'חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, התש"ל – 1970'.

   

   

  "הילד שלנו נפצע בתאונה בבית ספר... כיצד עלינו לפעול כעת"?

   

  אם הילד נפצע חלילה בתאונה בבית ספר, עליכם לפנות תחילה אל מזכירות ביה"ס ולעדכן אותם על אירוע התאונה. בהמשך, דאגו למלא טופס תאונה ולהגיש תביעה אל מול חברת הביטוח (תוכלו להיעזר בגורמים מקצועיים בביה"ס אשר מחויבים עפ"י חוק להגיש לכם סיוע).

   

  להבדיל מתביעות נזיקין אחרות, אינכם מחויבים להוכיח כי התאונה נגרמה מרשלנות. עצם העובדה שילדכם נפצע בתאונה (בלא כל קשר לגורמים /נסיבות אשר הובילו אליה) תזכה אותו בפיצויים אוטומאטיים מטעם פוליסת הביטוח. בנוסף, עדיין תעמוד לכם הזכות המלאה להגיש תביעת נזיקין כנגד גורמים שהובילו לתאונה (למשל- ראשות מקומית אשר לא טיפלה כראוי במפגע בטיחותי בביה"ס).

   

   

  לתשומת לבכם!

  עפ"י קביעה מחייבת ב- 'חוק חוזה הביטוח, התשמ"א – 1981', חלה תקופת התיישנות על תביעות הקשורות בתאונות. בהתייחס לתאונות הנגרמות לילדים ולתלמידים, ניתן להגיש את תביעת הפיצויים עד 3 שנים מהיום בו מלאו להם 18 (עד גיל 21). כל תביעה שתוגש לאחר מכן, עשויה להידחות לחלוטין ע"י חברות הביטוח.

   

   

  קבלת ייעוץ משפטי מעורך דין מומחה לתאונות

  תאונות המתרחשות בקרב ילדים הן אירועים שקשה למנוע אותם. ואם ילדכם (חלילה) נפצע קשה בתאונה, דעו וזכרו כי שמורות לו זכויות בחוק. למרבה הצער, יש המון מקרים בהם חברות הביטוח מנצלות את חוסר הידע והתמימות של מבוטחיהן, והאחרונים מוצאים את עצמם מאבדים את זכותם לפיצויים.

   

  בכדי למנוע מצב שזה יקרה גם לכם, פנו והיעזרו בעו"ד מומחה אשר עוסק ומטפל במקרים של תביעות ביטוח (וספציפית במקרה הנדון – במקרים של תאונות ילדים).

   

  צוות עורכי הדין שלנו ב- "מרקמן את טומשין" מעניק ייעוץ, ליווי והכוונה מקצועיים בסוגיות משפטיות מורכבות במיוחד. בין היתר, אנו מטפלים במקרים של תביעות ביטוח – ולרבות בתביעות הנוגעות לתאונות ילדים.

   

  הינכם מוזמנים ליצור עימנו קשר ולקבוע פגישת התייעצות מקצועית!

   

   

   

   

   

   


  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד