.
  צור קשר
  דלג על צור קשר
  *
  checked

  תאונות תלמידים


  יש הורים רבים שאינם מודעים לעובדה, כי ילדיהם התלמידים (בין הגילאים 3-18) מבוטחים וזכאים לקבל פיצויים במקרה של תאונות אישיות. בין אם מדובר בתאונות אישיות אשר התרחשו בביה"ס או בתאונות אשר התרחשו בכל מקום אחר, תלמידים שנפגעו יהיו זכאים לכספי פיצויים והם יוכלו לקבלם היישר מחברת הביטוח. במאמר זה אנו נדון בהיבטים המשפטיים אשר נוגעים לנושא תאונות התלמידים בישראל.

   

  עפ"י סעיף 6 (ד1) ב- 'חוק לימוד חובה', התש"ט – 1949', על כל תלמיד ותלמידה במערכת החינוך בישראל חובה להיות מבוטחים בביטוח תאונות אישיות עבור מקרים שונים של תאונות אישיות אשר עשויות להתרחש בבית הספר או בכל מקום אחר. 

   

  פוליסת התאונות האישיות לתלמידים מעניקה להם כיסוי ביטוחי של /724 במשך 365 יום בשנה. הפוליסה תופסת בכל מקום ובכל זמן (גם אם התלמיד ו/או התלמידה אינם נמצאים בין כותלי בית הספר בזמן שהתאונה מתרחשת).

   

  זכויות מרכזיות ומידע חשוב הנוגעים לביטוח תאונות אישיות של תלמידים:

   

  • הזכאויות העיקריות בביטוחי התאונות לתלמידים:
  • זכאות לקבלת פיצויים במקרה של נכות זמנית.
  • זכאות לקבלת פיצויים במקרה של נכות קבועה.
  • זכאות לקבלת פיצויים במקרים של פטירה.
  • ביטוח התאונות האישיות של התלמידים יחול גם על הוריהם או על מי מבני משפחתם, אשר השתתפו (ללא קבלת תשלום) בפעילות רשמית של המוסד החינוכי – בין אם בשטחו ובין אם מחוצה לו.
  • הביטוח מכסה מקרים שונים של תאונות, שהן אירועים פיזיים, חיצוניים וגלויים לעין אשר גורמים באופן בלתי צפוי לנזק גופני.
  • הפיצויים המוענקים במסגרת הביטוח – אינם קשורים לשאלת אחריותם של גורמים אשר הובילו לתאונה (בהנחה והיו כאלה).
  • ביטוח התאונות הוא ביטוח קבוצתי, והוא מוענק לתלמידים באמצעות העירייה/הרשות המקומית אשר בתחום שיפוטם נמצא המוסד החינוכי שבו הם לומדים.


  ביטוח התאונות האישיות לא יכסה פגיעה במקרים כגון:

   

  • פעולות איבה (ניתן לקבל בגינן פיצוי מן המוסד לביטוח לאומי).
  • פציעה הנגרמת כתוצאה מתאונת עבודה (ניתן לקבל בגינן פיצוי מן המוסד לביטוח לאומי).
  • תאונות דרכים (ניתן לבוא בדרישת פיצויים מתוקף 'חוק הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים, התשל"ה – 1975').
  • פרט לתלמידים אשר לומדים בבתי הספר (בין הגילאים 6-18), גם ילדים בגילאי גן (גילאים 3-5) יהיו זכאים להיות מבוטחים תחת פוליסת התאונות האישיות.


   

  כיצד תלמידים אשר נפגעו בתאונה יוכלו לממש את זכותם ולתבוע?

  כאמור, תלמידים שנפגעו כתוצאה מתאונה אישית (בין אם התרחשה בביה"ס ובין אם בכל מקום אחר), יוכלו לתבוע פיצויים היישר מחברת הביטוח שבה הם מבוטחים.

   

  ולהלן שלביו המרכזיים של התהליך:

   

  • ברגע שמתרחשת תאונה – חשוב לפנות ולהודיע על כך למזכירות בית הספר/המוסד החינוכי שבו היא קרתה.
  • בהמשך, המוסד החינוכי/בית הספר דואגים להעביר טופס תביעה ייעודי להורים/לאפוטרופוס של התלמיד שנפגע (למעבר אל טופס תביעה לדוגמא – לחצו כאן).
  • באמצעות ההורים/האפוטרופוס, התלמיד שנפגע יפנה לחברת הביטוח על גבי טופס התביעה שקיבל.
  • במידת הצורך, בית הספר ידאג לסייע להורים/לאפוטרופוס של הילד הנפגע בעת מילוי הטופס ובהגשת התביעה לחברת הביטוח.

   

  חשוב לדעת!

  בתביעות ביטוח במקרים של תאונות ישנו סעיף התיישנות לאחר 3 שנים (בהתאם לקביעה המוגדרת והקיימת ב- 'חוק חוזה הביטוח, התשמ"א – 1981'). בתוך כך יש להדגיש, כי תקופת ההתיישנות תחל להיספר רק כאשר התלמיד/ה יהפכו לבגירים בני 18. כלומר, מגיל 18 + עוד 3 שנים (עד גיל 21) ניתן להגיש את התביעה לחברת הביטוח. ככל שהגשת התביעה תתעכב לשלב מאוחר יותר, היא עשויה להידחות על הסף.

   

  במקרים בהם תלמידים נפגעו בתאונה אשר נובעת מרשלנותם של גורמים חיצוניים, הם יוכלו להגיש תובענת נזיקין נפרדת כנגדם – ללא כל קשר לזכותם לתבוע פיצויים מפוליסת הביטוח שלהם. יתרה מזאת, אם יוכרע בביהמ"ש כי התלמיד/ה שנפצעו זכאים לקבלת פיצויי נזיקין מגורם שלישי האחראי לפגיעתם, לא יתבצע כל קיזוז/ניכוי פיצויים מן התגמולים שהם זכאים לקבל מטעם חברת הביטוח.

   

   

   

  באופן כללי, יש הרבה ניואנסים ו- "אותיות קטנות" אשר מסתתרות להן (או אף מוסתרות במכוון) בחוזים שונים של פוליסות ביטוח. לחברות הביטוח אשר מציעות את הפוליסות הללו, ישנו אינטרס ברור לשלם כמה שפחות ולדחות כמה שיותר את תביעות המבוטחים המוגשות אליהן. על כן, מומלץ לפנות ולהתייעץ עם עו"ד מומחה אשר עוסק ומטפל בתחום תביעות הביטוח – לרבות בבקשות לפיצויים במקרים של תאונות תלמידים.

   

  צוות עורכי הדין שלנו ב- "מרקמן את טומשין", עוסק ומטפל בין היתר בסוגיות מורכבות הקשורות בתביעות ביטוח במקרים של תאונות (כולל מקרים של תאונות תלמידים). על בסיס ניסיוננו המשפטי בן עשרות השנים, אנו נוכל לסייע לכם למצות את מלוא זכויותיכם!

   

  לקביעת פגישה מקצועית במשרדנו – לחצו כאן

   

   

   

   

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  חדשות המשרד
  דלג על חדשות המשרד

  חדשות המשרד

  המשך עצור
  עבור לתוכן העמוד